Slavíme 1030 let Břevnovského kláštera novou várkou Opatského ležáku.

Domů » Slavíme 1030 let Břevnovského kláštera novou várkou Opatského ležáku.

Dne 14. ledna roku 993 byly posvěceny tehdy provizorní stavby Břevnovského kláštera. V té době se jednalo o nejstarší mužský a druhý nejstarší klášter u nás. V roce 1420 byl však celý klášter během husitských válek zničen a mniši odešli do Broumova. Dnešní stavba Břevnovského kláštera je ryze barokního charakteru z poloviny 18. století. Historie zdejšího místa je velmi bohatá a sepisování všech významných momentů by zabralo mnoho času a místa. Proto se zase vrátíme k pivu a sdělíme vám, že k výročí 1030 let založení Břevnovského kláštera jsme uvařili várku Opatského ležáku 3rmut.

My se k této historicky významné události vracíme každoroční várkou výročního světlého ležáku. Tento ležák se snažíme uchopit tak, aby výsledek byl odlišný od naší stálice Benedicta 12 %. A tak jsme si dovolili se v krátkosti rozepsat o hlavních rozdílech obou várek ležáku.

  Benedict 12 % Opatský ležák 12 %
Slad Plzeňský slad Plzeňský, Red X
Chmel ŽPČ Benediktinský, ŽPČ Otsvald Bohemie, Harmonie, hlávky ŽPČ
Kvasnice H7 W95
Rmutování Dva rmuty Tři rmuty
Chmelení Během chmelovaru, třikrát Během chmelovaru, do vířivky, hlávky
Kvašení V CKT 10-11 dní, 10 °C V otevřených kádích 8-9 dní, 11 °C
Barva 10 jEBC 15 jEBC
Hořkost 34 IBU 40 IBU
Alkohol 5,0 % obj. 5,2 % obj.

 

Na první pohled je vidět, že hlavně výrobní postup byl zásadně odlišný. Pojďme se na to blíže podívat.

Slad Red X dodá příjemnou plnost s ovocnějším charakterem a díky jako načervenalému charakteru získá pivo krásnou zlatavou barvu. Ležák Benedict je charakteristický použitím výhradně Žateckého poloraného červeňáku, který se projeví neotřelým aroma po trávě, květinách a pryskyřici. Naopak z odrůd Bohemie a Harmonie, které jsme použili do Opatského ležáku, získáme bylinné a kořeněné aroma. Hlávkových chmel z naší chmelnice přidáváme na konci varu už tak trochu z tradice.

Tichou ale o to významnější roli při výrobě piva hrají kvasinky. Oboje výše zmíněné kvasinky jsou spodního kvašení. Liší se spektrem aromatických látek, které vytvářejí. Zkušení sládci poznají rozdíl v pivu již po pouhém přičuchnutí. Ty, se kterými se setkáme nejčastěji, jsou W95. Díky nim může ležák více prokvasit, vytvořit jeho sušší charakter. Zároveň tvoří více esterů a vyšších alkoholů, proto mají odlišný aromatický profil.

Rmutování na tři rmuty je nejsložitější typem rmutování. Hlavně díky jeho časové a energetické náročnosti. Avšak díky tomu se v mladině vyskytuje širší spektrum cukernatých látek, od monosacharidů, před disacharidy až k různým dextrinům. Ve výsledku se to projeví v barvě, plnosti (chlebnatosti) a celkové chuti piva. Abychom co nejvíce zintenzivnili chmelové aroma, přidáváme chmel v posledním kroku horké fáze výroby mladiny – do vířivé kádě. Vliv na výslednou chuť piva má samozřejmě i kvasná nádoba. Zde se může projevit vliv proudění, míchání, hydrostatického tlaku, chlazení apod. A proto mladina vykvašená v otevřených kádích bude vždy chuťově odlišná od CKT.

Opatský ležák 3rmut má 12,4 % extraktu původní mladiny a 5,2 % obj. alkoholu. Hořkost je vyšší, kolem 40 IBU. Barva piva je vyšší, kolem 15 j EBC. Pivo má výrazný chmelový charakter, v chuti s delší a drsněji doznívající hořkostí. Pivo je však vyvážené, po prvním napití si lze na hořkost snadno zvyknout.

Zpět na výčet aktualit